Jak pozbyć się długów krok po kroku

Wiele osób ma długi i potrzebuje pomocy w wydostaniu się z nich i uzyskaniu stabilności finansowej. Jeśli jesteś jedną z nich, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, które pomogą ci podjąć odpowiednie kroki w tej trudnej sytuacji. Ważne jest, aby mieć świadomość swojego budżetu i na bieżąco go kontrolować oraz szukać oszczędności i źródeł dodatkowego dochodu.

Dokonaj analizy dochodów i wydatków

Aby śledzić na bieżąco stan swojego konta, pamiętaj o wszystkich wydatkach, jakie cię czekają. W ten sposób będziesz dokładnie wiedzieć, ile środków musisz wydać i dokąd one powędrują. Pomoże ci to w zarządzaniu zasobami finansowymi. Kolejną kwestią jest to, aby mieć wszystko czarno na białym i nie pogubić się podczas wielu płatności, których należy dokonać.

Utwórz cele

Jednym z celów na 2020 rok może być np. wyjście z długów do końca roku. Mając na uwadze ten cel, możesz oddzielić dług priorytetowy, który powinieneś spłacić w pierwszej kolejności, od reszty długów lub stworzyć strategię, taką jak np. spłata najwyższego zadłużenia w pierwszej połowie roku. Ponadto możesz także podzielić cele według miesiąca i krok po kroku starać się je realizować.

Przygotuj listę długów

Zrób listę długów, zaczynając od tych z najwyższym oprocentowaniem. Jeśli masz więcej niż jeden dług, warto wiedzieć, który z nich najlepiej spłacić jako pierwszy. Ważne jest, aby dać pierwszeństwo długom, które mają najwyższe oprocentowanie i zrozumieć, dlaczego niektóre długi rosną tak szybko.

Zorganizuj budżet

Kluczowym podejściem do wyjścia z kryzysu i pozbycia się długów jest uporządkowanie budżetu. Możesz użyć aplikacji na telefon lub arkusza kalkulacyjnego komputera. Ważne jest, abyś dokładnie wiedział ile środków otrzymasz w ciągu miesiąca i ile wyniosą wszystkie twoje wydatki. Możesz otrzymać np. pensję lub inne wynagrodzenie, premię, emeryturę, pieniądze z wynajmu itp. Wydatki muszą być natomiast bardzo szczegółowe, tak abyś mógł ograniczyć te zbędne.

Porozmawiaj z rodziną

Bardzo ważne jest zaangażowanie całej rodziny w domowy budżet i redukcję ewentualnych długów. Każdy członek twojego gospodarstwa domowego może pomóc w pomysłach na obniżenie rachunków lub zarobienie większej ilości pieniędzy, dzięki dodatkowej pracy lub sprzedaży przedmiotów, których już nie używa.

Ogranicz niepotrzebne wydatki

Kiedy masz długi, trudno jest spełniać wszystkie swoje zachcianki. Przez pewien czas konieczne będzie zaciśnięcie pasa i zmniejszenie niektórych wydatków. Pamiętaj o małych oszczędnościach, które mogą przynieść proste codzienne czynności, takie jak: wyłączenie oświetlenia w pokoju przed wyjściem, zakręcenie kapiącego kranu, korzystanie z pralki gdy będzie pełna, tak aby ograniczyć ilość prań, wyłączenie urządzeń elektronicznych, gdy nie są używane. Styl życia i potrzeby każdej rodziny wskażą, które wydatki można zmniejszyć. Ale nie zapominaj, że aby wyjść z długów, będziesz musiał podjąć wysiłek.

Poszukaj dodatkowego dochodu

Czasami samo cięcie wydatków nie wystarcza, a nawet przy wszystkich możliwych cięciach, wciąż brakuje pieniędzy, aby pozbyć się długu. Jeśli taka jest twoja sytuacja, dobrym pomysłem może być dodatkowy dochód. Może to być dodatkowa praca wykonywana poza godzinami stałej pracy lub w weekendy. Możesz też zarobić dodatkowe pieniądze pozbywając się przedmiotów, których już nie używasz, lub tworząc produkty np. gastronomiczne, wyroby dekoracyjne, domową biżuterię i sprzedawać znajomym, sąsiadom, a nawet w Internecie. Znajdź aktywność, do której masz talent i zacznij podejmować działanie.

Pomyśl o pożyczce z zaufanego źródła

Mając już oszczędności związane z cięciami wydatków lub dodatkowymi dochodami, możesz zacząć szukać pożyczkodawców. Na rynku istnieje wiele firm pożyczkowych, jednak bardziej godne zaufania wydają się być w tym przypadku banki. Wiele z nich oferuje szybką pożyczkę na dowolny cel z niskim oprocentowaniem i niewielką ratą. Warto przejrzeć dostępną ofertę i wybrać odpowiednią dla siebie opcję.

Zrób research przed zakupem

To wskazówka, którą powinni wziąć pod uwagę wszyscy konsumenci, ale dla tych, którzy mają długi, ma ona kluczowe znaczenie. Porównywanie cen przed zakupem dowolnego produktu jest gwarancją, że znajdziesz najlepszą ofertę i oczywiście zaoszczędzisz pieniądze. Dotyczy to wszystkich produktów, które zamierzasz kupić, tak spożywczych, jak i odzieży, obuwia, sprzętu domowego, elektroniki itp. Warto korzystać z możliwości, jakie daje nam Internet i użyć wirtualnej porównywarki cen. Nawet jeśli chcesz uzyskać pożyczkę na spłatę długu, musisz dokładnie się rozejrzeć i znaleźć najkorzystniejszą ofertę. Powinieneś mieć oczy szeroko otwarte i dokonywać świadomych wyborów.

Zastanów się nad przyczyną swoich długów

Ostatnia wskazówka dotycząca wyjścia z długów, to po prostu refleksja. Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl o tym, co cię postawiło w takiej sytuacji. Przeanalizuj swoje ewentualne błędy i wyciągnij z nich cenne wnioski. Jest to ważne, aby w przyszłości wiedzieć jak szybko radzić sobie z podobnymi problemami lub jeszcze lepiej, jak ich po prostu uniknąć.