Jak wybierać upominki?

Okres przedświąteczny bardzo często kojarzy się nam z ogromnymi wydatkami. Prezenty dla bliskich i znajomych powinny być w końcu najlepszej jakości, być przydatne i praktyczne, a przede wszystkim wywoływać szeroki uśmiech na twarzach obdarowanych. Wiele z nas ma jednak wielkie problemy ze znalezieniem odpowiednich przedmiotów. Co zrobić, żeby znaleźć właściwe prezenty i kupić je okazyjnie?

Nie kieruj się reklamami

W telewizji, radio czy internecie producenci reklamują najnowsze gadżety, które często są niepotrzebne i mają zawyżoną cenę. Coś, co dopiero wchodzi na rynek i cieszy się ogromną popularnością, nie zawsze jest najlepszym wyborem na prezent. Nie sposób bowiem sprawdzić opinii na temat tego konkretnego urządzenia czy produktu, gdyż nikt nie ma go na tyle długo, aby móc szczerze ocenić jego działanie. Dodatkowo, reklamy podkreślają jedynie zalety - jeśli coś z niej Cię zainteresuje, najlepiej jest samodzielnie sprawdzić parametry i ocenić, czy produkt faktycznie jest godny uwagi, czy też gdyby nie chwytliwa promocja, nie zwróciłbyś na nią nawet uwagi.

Szukaj wcześniej

Zakupy ostatniego dnia to nadal bolączka wielu Polaków. Upominki dla bliskich warto kupować już sporo wcześniej. Dobrze jest rozglądać się regularnie po sklepach i centrach handlowych w poszukiwaniu ciekawych drobiazgów, a także przeszukiwać aukcje oraz sklepy online. Kiedy szukamy czegoś na szybko, jest większe prawdopodobieństwo, że przepłacimy i kupimy coś gorszej jakości, byle tylko „coś” mieć. Czujemy bowiem presje, że zostało już tylko kilka dni/godzin na znalezienie prezentu, inaczej będziemy mieć kłopoty. Lepiej jest wcześniej zastanawiać się, co ucieszy daną osobę i dokładnie porównywać kilka znalezionych przedmiotów, aby wybrać ten, który najbardziej ją zadowoli.

Porównuj ceny produktów

Porównywarki internetowe to wspaniałe narzędzia, dzięki którym można sprawdzić, gdzie najtaniej można kupić konkretny produkt. Dzięki temu wszystkie nasze zakupy mogą okazać się znacznie tańsze, a my będziemy wiedzieli, że nie przepłaciliśmy. Niektóre sklepy, nawet te popularne, zawyżają ceny tak bardzo, że w porównywarce odnaleźć można oferty nawet 15 lub 20 procent tańsze. Warto o tym pamiętać i szczególnie w zakupach internetowych zawsze robić przemyślane zakupy. Po znalezieniu w jakimś sklepie online ciekawych produktów można poświęcić jeszcze kilka minut, aby sprawdzić, czy te same dodatki nie są dostępne gdzieś indziej w dużo korzystniejszej dla nas ofercie.

Postaw na jakość

Upominki zawsze cieszą, ale to nie prawda, że im więcej, tym lepiej. Obdarowana osoba ucieszy się znacznie bardziej, jeśli sprezentujesz jej jedną rzecz, o której od dawna marzyła, niż dziesięć drobiazgów, które pójdą w kąt i tylko się zakurzą. Dobrej jakości prezent, choć kosztuje więcej, będzie znacznie bardziej praktyczny i ktoś będzie korzystać z niego przez długi czas. Większość z nas raczej chciałaby dostawać jedynie użyteczne rzeczy, z których radość można czerpać nawet przez lata, niż mało funkcjonalne gadżety, które ustawi się na półce i szybko o nich zapomni. Dobrze jest więc samemu myśleć o tym w czasie kupowania podarunków.

Nie ulegaj wszystkim promocjom

Czasami bardzo korzystnie jest wybrać promocję, dzięki której poszczególne przedmioty dostaniemy 20, 30, 50, a czasami 70 procent taniej. Pułapką okazywać się jednak będą takie promocje, w których, aby uzyskać konkretny rabat bądź darmowy egzemplarz, trzeba wcześniej zrobić zakupy na konkretną sumę. Popycha to nas bowiem do zrobienia znacznie droższych zakupów niż wcześniej planowaliśmy. Później może się okazać, że wcale nie wyszło nam to na dobre i nie zaoszczędziliśmy pieniędzy. Musimy zawsze pamiętać, że nawet promocje mogą być zgubne i trzeba kilka razy zastanowić się, czy z danej oferty powinniśmy skorzystać.

Myśl o potrzebach drugiej osoby

Zawsze najbardziej cieszy prezent, który jest zgodny z zainteresowaniami danej osoby. Przed samymi zakupami pomyśl o tym, co przyda się aktualnie Twoim bliskim. Być może jest coś, o czym wspominali, może marzą o konkretnej rzeczy i ucieszyłoby ich zobaczenie go po odpakowaniu pudełka. Na pewno miłośnik kawy będzie zachwycony piękną filiżanką, książkoholik zakocha się w elegancko wydanym tomie ulubionego autora, a gracz doceni dobrej jakości słuchawki. Jeśli nie znasz dostatecznie dobrze osoby, której zamierasz wręczyć upominek, spróbuj podpytać ją o to, co by chciała, dowiedz się, co lubi najbardziej robić, co czytać, czego słuchać. Ostatecznie możesz także zapytać o to, do jakich sklepów często chodzi (np. konkretna sieć drogerii, księgarni) i sprezentować jej kartę prezentową na pewną sumę. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że upominek sprawi jej ogromną radość i wybierze dla siebie dokładnie to, czego najbardziej chce.

Prezenty zakupione zgodnie z powyższymi radami na pewno okażą się przemyślane i trafione w dziesiątkę. Skorzystanie z nich przed świętami czy wszelkimi ważnymi okazjami, gdzie szukamy upominków dla najbliższych, będzie dobrym pomysłem. Już teraz zacznij szukać właściwych podarunków i nie trać czasu!