Błędy higieny osobistej, które ludzie popełniają każdego dnia

Czy wiesz, że niektóre bardzo powszechne nawyki, takie jak branie gorącego prysznica, noszenie butów bez skarpet lub czyszczenie ucha patyczkiem higienicznym, mogą powodować poważne problemy zdrowotne? Co gorsza, wielu ludzi jest świadomych ryzyka, a mimo to nadal decyduje się podtrzymywać te nawyki z przyzwyczajenia lub lenistwa. Oto kilka bardzo częstych błędów dotyczących higieny osobistej, które należy jak najszybciej wyeliminować.

Noszenie butów bez skarpet

Noszenie butów bez skarpet z pozoru może wydawać się dobrym pomysłem. Nie czujemy ucisku i jest nam wygodnie. Jednak lekarze stanowczo zalecają noszenie skarpet, aby zapobiec powstawaniu nieprzyjemnego zapachu stóp. Materiał wchłania pot i wstrzymuje rozwój bakterii. Noszenie butów bez skarpetek nie jest higieniczne, prowadzi do szybkiego rozwoju bakterii, a stąd już prosta droga do infekcji skóry lub grzybicy paznokci. Jeśli problemem jest estetyka, nie martw się, bowiem na rynku istnieje wiele modeli niewidocznych skarpet.

Mycie jedynie zębów

Mycie zębów jest czynnością, którą każdy z nas powinien wykonywać przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Jednak nie chodzi tu tylko o mycie zębów, jak robi to większość ludzi. Prawidłowym sposobem ochrony jamy ustnej przed bakteriami i nieświeżym oddechem jest także mycie języka, używanie nici dentystycznej i płukanie ust środkiem antybakteryjnym. Warto poświęcić na to trochę czasu, aby cieszyć się zdrowymi, białymi zębami i świeżym oddechem.

Mylenie dezodorantu z antyperspirantem

Naturalny pot nie ma zapachu. To, co powoduje nieprzyjemny zapach, to połączenie potu i bakterii obecnych w skórze. Dezodorant zapobiega gromadzeniu się bakterii, redukując w ten sposób zapach. Ponadto często zawiera specyficzne aromaty kamuflujące silną woń. Jednym z najczęściej stosowanych środków przeciwbakteryjnych w dezodorancie jest alkohol. Antyperspirant ma inny cel – blokować pot poprzez aluminium, składnik aktywny szeroko stosowany w tym produkcie. A zatem dezodorant i antyperspirant to różne rzeczy, a mylenie ich może być bardzo problematyczne. Podczas gdy dezodoranty służą nam do kontrolowania zapachu, to antyperspiranty są odpowiedzialne za blokowanie potu. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że preparaty dezodoryzujące należą do kosmetyków, które ograniczają rozwój bakterii, ale nie hamują wydzielania potu. Ich działanie jest najczęściej krótkotrwałe i ogranicza się do kilku godzin.

Błędy w czyszczeniu ucha

Czyszczenie ucha za pomocą patyczków higienicznych to codzienna czynność wykonywana przez mnóstwo osób. Jednak czyszczenie kanału słuchowego w taki sposób nie jest zalecane, gdyż może prowadzić do uszkodzenia wnętrza ucha. Ponadto patyczki, zamiast redukować gromadzącą się w uchu woskowinę, często przepychają ją głębiej, a to jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Aby rozwiązać ten problem, użyj wacików bawełnianych i przecieraj nimi zewnętrzną część ucha.

Brak kąpieli

Nie ma nic gorszego niż przebywanie w przestrzeni publicznej w pobliżu osób mających spocone ciało. Chociaż ilość zalecanych kąpieli różni się od osoby, za minimum przestrzegania zasad higieny przyjmuje się przynajmniej jedną kąpiel dziennie. Jeśli często i łatwo się pocisz, pracujesz w trudnych warunkach lub jesteś narażony na chemikalia, koniecznie powinieneś pomyśleć o wzięciu więcej niż jednego prysznica dziennie.

Brak czyszczenia paznokci

Bardzo nieprzyjemne jest uświadomienie sobie, że paznokcie towarzyszącej ci osoby są brudne, szczególnie gdy chce się ona z tobą przywitać. Dzieje się tak, ponieważ niektórzy uważają, że mycie rąk oznacza mycie jedynie dłoni i palców. Według ekspertów, wszyscy powinniśmy używać szczoteczki do czyszczenia paznokci, aby pozbyć się zalegającego brudu i wyeliminować wszelkie zarazki.

Brak wymiany golarki

Jednorazowe golarki posiadają tę nazwę nie bez powodu. Wielorazowe używanie tego samego ostrza przez długi czas nie jest zalecane. Najlepiej jest wymieniać ostrze za każdym razem, gdy zauważysz na nim oznaki rdzy lub gdy zobaczysz, że ostrze nie tnie już włosów jak wcześniej. Należy pamiętać, że ostrze używanej już golarki to siedlisko bakterii, a ponadto narzędzie to może zranić naszą skórę i powodować infekcje.

Gorący prysznic

Gorące kąpiele wytwarzają dużo pary i mogą powodować powstanie pleśni w łazience. Co gorsza, skóra po kontakcie z gorącą wodą staje się sucha i podrażniona. Podnosi się także ciśnienie krwi. Dlatego podczas kąpieli należy stosować ciepłą wodę, która będzie przyjemna dla naszego ciała i nie spowoduje podrażnień.

Brak czyszczenia przedmiotów codziennego użytku

Ten błąd w znacznym stopniu przyczynia się do rozwoju zarazków i bakterii. Bez względu na to, jak często sprzątasz dom, bardzo ważne jest, abyś mył również telefon, tablet, klamki czy klucze, a także przedmioty stosowane do higieny osobistej, takie jak szczoteczka do zębów czy grzebień. W tych obiektach kryją się zarazki, które z łatwością się rozprzestrzeniają.

Pozostawianie otwartej muszli klozetowej

Ludzie często pozostawiają otwartą muszlę klozetową, ale ten nawyk może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Podczas spłukiwania nieczystości, w powietrzu unoszą się miliony bakterii, co oznacza, że mogą usadowić się w dowolnym miejscu, w tym na ręczniku, a nawet na szczoteczce do zębów. O wiele bezpieczniej będzie zamknąć klapę po skorzystaniu z toalety i dopiero później spłukać nieczystości.