Kupować, wynajmować, czyli jak zdobyć własne mieszkanie
W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, w którym chciałby on mieć własne mieszkanie czy dom. Także rodziny, które mają dzieci, marzą zwykle o większym metrażu. Wiąże się to jednak z bardzo dużym wydatkiem, dlatego niektórzy zastanawiają się nad wynajmem mieszkania. Czy lepiej jest wynajmować czy kupić. Skąd wziąć pieniądze na kupno domu.
Kupno czy wynajem
Wiele osób, które potrzebuje mieszkania, zastanawia się, czy lepiej jest kupić czy też wynająć mieszkanie. Wszystko zależy od sytuacji. Jeśli samotna osoba często się przeprowadza, to zdecydowanie lepszą opcją będzie wynajem. Nie trzeba się stresować, co zrobić z mieszkaniem, gdy po raz kolejny zmienia się miejsce pracy. Po prostu rezygnuje się z wynajmu i sprawa załatwiona. Wprawdzie znalezienie odpowiedniego mieszkania na wynajem wcale nie jest w niektórych miejscowościach łatwe, ale zwykle jednak dość szybko można znaleźć odpowiednie lokum.
Inaczej do sprawy podejdzie rodzina z dziećmi. Ona raczej chce mieć mieszkanie własne. Wiąże się to także z tym, że dzieci chodzą do szkoły. Zmiana miejsca zamieszkania jest zwykle dla dzieci bolesna, bo trzeba się rozstać z kolegami ze szkoły. Dlatego rodziny z dziećmi rzadziej się przenoszą i częściej decydują się na kupno mieszkania czy domu lub budowę własnego domu.
Ale z decyzją kupno czy wynajem wiążą się też sprawy finansowe. Wynajmując mieszkanie czy dom, zwykle co miesiąc płaci się właścicielowi opłatę. Natomiast jeśli kupno domu czy mieszkania sprawia, że stajemy się jego właścicielami. Nawet jeśli lokum jest na kredyt, to przecież z każdą kolejną spłaconą ratą kolejny kawałek nieruchomości staje się naszą własnością.
Pieniądze na zakup
Dla większości największą przeszkodą w nabyciu mieszkania czy domu są oczywiście pieniądze, a właściwie brak odpowiedniej ich ilości. Niewiele osób stać, żeby kupić dom za gotówkę. Zwykle na ten cel bierze się w banku kredyt hipoteczny. Oczywiście kredytobiorca musi spełniać określone przez bank warunki oraz mieć odpowiedni wkład własny, aby bank taki kredyt przyznał. Zabezpieczeniem kredytu jest zakupiona nieruchomość.
Kredyt hipoteczny jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ jest udzielany na wiele lat, więc dzięki temu rata nie jest jakaś przerażająco duża. Pamiętać jednak trzeba, że jeśli nie będziemy regularnie spłacać rat, to bank może nam zabrać nieruchomość, wystawić ją na licytację i sprzedać, aby pokryć niespłacany kredyt.
Zanim weźmiemy kredyt hipoteczny, warto przejrzeć oferty z różnych banków. Mogą się one nieraz znacznie różnić. Zdarzają się też różne promocje bankowe, które sprawiają, że kredyt jest korzystniejszy dla kredytobiorcy.
Kupujemy mieszkanie
Zakładając, że bank udzieli odpowiedniego kredytu, należy teraz przejrzeć ofertę mieszkań lub domów. Zwykle oferta ma jakąś cenę. Zależy ona od wielu czynników. To nie tylko wielkość mieszkania czy domu, ale także jego położenie, standard, rok budowy i wiele innych. Często na cenę wpływa też moda. Mieszkanie położone w modnej akurat dzielnicy jest zwykle dużo droższe od identycznego, ale znajdującego się w innej części miasta. Nie zawsze ta moda ma racjonalne uzasadnienie. Wtedy warto się zastanowić, czy nie lepiej kupić mieszkanie tańsze, choć w niby niemodnej dzielnicy. Za kilka lat to właśnie ta część miasta może stać się modna.
Zanim zdecydujemy się na zakup, warto obejrzeć nieruchomość z kimś, kto się zna na budownictwie lub poprosić o wycenę rzeczoznawcę majątkowego. Ten ostatni zbada, jaka jest cena rynkowa upatrzonego mieszkania. Natomiast fachowiec od budownictwa powie nam, czy mieszkanie wymaga remontu i jaki zakres należy przewidzieć. Zdarza się bowiem, że mieszkanie w teoretycznie dobrym stanie okazuje się prawdziwą skarbonką bez dna, wymagającą pilnych i kosztownych remontów. Zwykły człowiek tego nie dostrzeże, fachowiec tak.
Oprócz stanu fizycznego nieruchomości trzeba też koniecznie sprawdzić stan prawny. Najlepiej przejrzeć księgę wieczystą, o ile taka jest. Tam można się dowiedzieć, kto jest prawnym właścicielem oraz czy nieruchomość nie ma jakichś obciążeń, np. hipoteki. Właściciela trzeba też poprosić o akt własności.
Formalności przy kupnie nieruchomości
Jeśli już mamy upatrzoną nieruchomość i pewny kredyt bankowy, to najwyższa pora na kupno. Pamiętać trzeba, że transakcje na nieruchomościach wymagają formy notarialnej. Oznacza to, że jeśli umowa kupna nie będzie sporządzona przez notariusza, to po prostu będzie nieważna.
Czyli procedurę kupna nieruchomości rozpoczynamy od wizyty u notariusza, jeśli kupujemy na rynku wtórnym. Przy kupnie u dealera zwykle to on załatwia wszelkie formalności.
Mając akt kupna należy się udać do urzędu skarbowego, szczególnie gdy masz hipotekę. Tam dowiesz się, jakie podatki musisz uiścić. Następnie odwiedź sąd ksiąg wieczystych, gdzie złożysz wniosek o zmianę właściciela.
Musisz także poinformować urząd miasta czy gminy o zmianie właściciela. To jest istotne przy opłacie podatku od nieruchomości. Koniecznie przepisz też media na siebie oraz podaj nowy adres do korespondencji, tam, gdzie to niezbędne.